KATARAKT NEDİR?

Katarakt, insan gözündeki lensin kesifleşmesidir. Bunun sonucunda tedavi olmazsa tamamen görme kaybı meydana gelir. Tedavisi yapılabilir bir hastalıktır ve tedavisi ancak ameliyat ile mümkün olmaktadır. Afrika kıtasında bulunan bazı ülkelerdeki en büyük sağlık sorunlarından biri olan kataraktın, alt yapı eksikliği ve yetersiz beslenme sonucu ortaya çıktığı görülmektedir. Bu ülkelerdeki göz doktorlarının sayısı çok azdır ve meselâ her 40-50 bin kişiye bir göz doktoru düşmektedir. Genç, yaşlı, çoluk çocuk her kesimden katarakt hastasına sıkça rastlamak mümkündür. 5-6 yaş grubu çocukların dahi iki gözünün birden katarakt olması ve daha bu yaşta görme nimetinden yoksun olmaları insanın yüreğini sızlatmaktadır. Üstelik barındıkları ev veya kamplardaki hayat şartları son derece ağır olan bu ihtiyaç sahibi insanlar yetersiz beslenmeyle de karşı karşıyadırlar.

Kataraktın en önemli nedeni yaşlılıktır. Bilhassa 60 yaşından sonra oldukça yaygın olarak görülen kataraktın, yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Ayrıca göz travmaları, daha önce geçirilen göz tansiyonu, göz içi iltihabı gibi göz hastalıkları ya da ameliyatları, şeker hastalığı gibi bazı kronik hastalıklar, hipertansiyon, uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı, ışın tedavisi, C vitamini eksikliği, kötü beslenme, ultraviyole ışınlarına veya uzun süre şiddetli ışığa maruz kalmak, sigara, alkol, zararlı kimyasallar ve radyasyon da kataraktı tetikleyen sebeplerdendir. Doğumsal kataraktlarda ise en önemli etkenler; hamilelik esnasında annenin geçirdiği kızamıkçık gibi bazı hastalıklar, kullandığı bazı ilaçlar, röntgen ışınlarına maruz kalma ve bebeğin kromozom anomalileri ile kalıtım gibi faktörlerdir.
Afrika’da sıcak hava, beslenme ve iklim şartları sebebiyle pek çok insan genç yaşta katarakt olarak görme yeteneğini yitirmektedir. Göz doktoru sayısının yetersizliği de buna eklenince özellikle kırsal kesimlerde birçok hasta, ameliyat olamadan karanlığa mahkum yaşamaktadır.
Katarakt, çoğunlukla iki gözü de etkileyen bir rahatsızlıktır. Bazen her iki gözde birlikte başlar ve birlikte ilerleyerek her iki gözün de eşit derecede etkilenmesine sebep olur. Bazen de katarakt tek gözde başlar.
Yaralanmalara karşı dikkatli olmak, kortizonlu ilaç kullanımından kaçınmak ve kötü beslenme koşullarının düzeltilmesi, kataraktı bir miktar engelleyebilir.
Kataraktın gelişim hızı kişiden kişiye, hatta iki göz arasında bile değişebilir. Bazı insanlarda yıllar içinde, yavaş yavaş katarakt gelişirken, bazılarında, özellikle şeker hastalarında hızla ilerleme gösterir ve her iki gözde birden katarakt gelişebilir.
Bulanık görme, kamaşma, renk ayrımı zorluğu, derinlik kaybı, ağrısız ve giderek artan görüş azalması, ışığa karşı hassasiyet, okuma zorluğu, çatallı veya çift görme, renklerin soluklaşıp sararması, daha fazla ışık ihtiyacı, sonradan ortaya çıkan miyopi, çok ileri safhada çok az görme ile birlikte göz bebeğinin beyazlaşması. Zamanında müdahale edilmezse katarakt ilerler. Bu durumda hasta ancak ışığı ve ışığın yönünü seçebilir ama nesneleri göremez hale gelir.
Katarakt tedavisi cerrahidir; ameliyat dışında herhangi bir tedavi şekli mevcut değildir.
Hastanın görüş seviyesi artık ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, gözdeki iltihap gibi bir rahatsızlık katarakt oluşturmuşsa ya da katarakt hastanın göz tansiyonunu yükseltiyorsa hastanın bir an önce ameliyat olması gerekir.
Katarakt ameliyatı, modern katarakt cerrahisi olan FAKO yöntemi ile 15 dakika süren bir operasyondur. Çocuk veya yaşlı katarakt hastalarının ameliyatlarında teknik olarak bazı farklılıklar olmakla birlikte katarakt ameliyatında yapılan işlem, kataraktın alınıp yerine suni bir göz içi merceği yerleştirilmesinden ibarettir.
Katarakt sadece yaşlılara özgü bir hastalık değildir. Bebeklik ve çocukluk çağında da katarakt görülebilir.

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için TIKLAYINIZ.

Leave a Reply