Kurban Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2006 yılında kurulan WEFA, bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur, politik bir faaliyeti bulunmamaktadır; herhangi bir partiye, cemaate ve benzeri oluşumlara bağlı değildir. WEFA, 12 yıldır bağımsız bir şekilde sadece insani yardım faaliyetleri gerçekleştirmektedir.
Genel merkezi Almanya’nın Köln şehrinde bulunan WEFA’nın Berlin’de bir şubesi bulunmaktadır. Bazı şehirlerde gönüllü temsilcileri bulunan WEFA, 70 ülkede 80’e yakın partner kurumla insani yardım çalışmalarını yürütmektedir. Ayrıca partner sözleşmesi ile proje ortaklığı yaptığı Avusturya, Hollanda, Belçika ve İsviçre’de de aynı isimle kurulan partner kuruluşları vardır. Türkiye’de faaliyet gösteren Uluslararası Vefa İnsani Yardım Derneği de 2018 yılı itibarıyla WEFA’nın resmî partner kurumudur.
Bizlere ilettiğiniz cep telefonu numaranıza ve E-Posta adresinize bayramın 3. günü kurbanların kesildiğine dair bilgi mesajı gönderilecektir. Eğer mesaj gelmez ise bayramın 3. günü akşamı bize WhatsApp üzerinden 0049 157 881 959 37 numaralı telefona mesaj yazarak kurbanınız hakkında son bilgiyi temin edebilirsiniz.
Kurban Bayramı’nın ardından kurban kestiğimiz ülkelerdeki dağıtım fotoğraflarını www.wefa.org sayfamızda ya da sosyal medya hesaplarımızda (www.facebook.com/WEFAev https://www.instagram.com/wefaev/ https://twitter.com/WEFAev?lang=tr ) paylaşacağız.
Kurban Bayramı’nın 2. günü saat 18.00’e kadar kurban bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarihe kadar bağışınızın tarafımıza ulaşmış olması gerekmektedir. Havale ile gönderilen bağışların gecikeceğini unutmayınız. Bu durumda bizi arayabilirsiniz.
Hayırseverler kurbanlarını WEFA’nın belirlemiş olduğu ülkeler içerisinden dilediklerinde kestirebilirler. Ancak kesim bölgelerini belirlemeyi WEFA yetkililerine bırakmaları daha uygun olacaktır. WEFA, muhtaç ve mağduriyet sıralamasına göre belirlediği ülke ve bölgelerde kurbanları kesmektedir.
Kurban kesmek, akıllı, büluğ çağına ermiş, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve misafir olmayan Müslüman’ın yerine getireceği mali bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80 gram altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir; dolayısıyla kurban kesmelidir.
Dinen zengin olan karı-kocadan her birinin ayrı ayrı kurban kesmesi gerekir.
Kurbanı, kişinin kendisi kesebileceği gibi vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde ise vekâlet caizdir. Vekâlet yoluyla kurban kestiren kişi kendi bulunduğu yerde birisine vekâlet verebileceği gibi başka bir yerdeki kişi veya kuruma da vekâlet verebilir.
WEFA, her yıl kurban kampanyası gerçekleştirmektedir. Bugüne kadar 55 ülke ve bölgede on binlerce kurban keserek, yüz binlerce muhtaç ve mağdura kurban eti ulaştıran WEFA, 2017 Kurban Kampanyası’nda yaklaşık 25 bin kurban hissesini en muhtaç bölgelerde dağıtmıştır. 2018 Kurban Kampanyası ise “Kurbanın Bereketi Dünyaya Yayılsın” sloganı altında 27 farklı ülke ve bölgede gerçekleştirilecektir.
Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları ile verilebilir.
WEFA’ya vekâleten verilen kurbanlar, bayram namazından sonra kesilmeye başlanacak ve bayramın üçüncü günü ikindi namazının sonuna kadar kesim devam edecek.
Kurban; koyun, keçi, inek ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Bu da, genel olarak deve 5, inek 2, koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir. Bunun yanında 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması hâlinde kurban edilebilir.
Koyun veya keçi bir kişi tarafından; inek ve deve ise yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban olarak kesilebilir.
Kurban fiyatlarını öğrenmek için lütfen tıklayınız: http://wefa.org/kurban-fiyatlari/
Kurban fiyatları neden farklı? Kurban fiyatlarını, kesim yaptığımız ülkelerdeki hayat şartlarına göre belirlemekteyiz. Tespit ettiğimiz fiyatların içerisine projenin kendi giderleri ve idari masrafları da dahildir. Ayrıca; kurbanlıklar bol bulunduğu ülkelerde daha uygun fiyata alınabilirken, kurak veya gelişmemiş bölgelerde az sayıda bulundukları için daha pahalı olabiliyor. Bu sebeple kurban fiyatları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.
Türkiye’deki partner kurumumuz olan Uluslararası Vefa İnsani Yardım Derneği üzerinden bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Online bağış sayfası için tıklayınız. http://vefa.org/
Kurban kesimleri Tanzanya, Moğolistan, Ruanda, Zimbabve, Çad, Burkina Faso, Togo, Benin, Somali, Nepal, Kenya, Sudan-Darfur, Sri Lanka, Mali, Keşmir, Hindistan, Pakistan, Gine, Moritanya, Kamboçya, Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek, Lübnan, Bangladeş, Avusturya ve Türkiye’de olmak üzere toplamda 27 ülkede gerçekleşecek.
Kurban döneminde de adak, akika, şükür kurbanı için bağışta bulabilirsiniz. Bağışınızı gerçekleştirirken “adak”, “akika” ya da “şükür” kurbanı olduğunu belirtmeniz yeterli. Kurban Kampanyası döneminde gruplara göre belirlediğimiz kurban bedelleri üzerinden adak ve akika bağışlarınızı yapabilirsiniz. Kurban kampanyası dışında ise adak, akika, şükür kurban bedeli 80 Avro’dur.
Bangladeş’te Arakanlı mültecilere, Avusturya’da ise Suriyeli mültecilere kurban yardımında bulunacağız. Öte yandan Lübnan’daki kurban yardımlarından Suriyeli ve Filistinli mülteciler, Türkiye’deki kurban kurban yardımlarından da Suriyeli mültecilerle Ahıskalı Türkler de faydalanacak.
1. Kurban bedelini bürolarımıza gelerek veya temsilcilerimize makbuz karşılığı elden ödeyebilirsiniz. 2. “Para Çekme Yetki Formu”nu (Einzugsermächtigung) doldurup bize gönderebilirsiniz. 3. Hesap numaramıza havale (Überweisung) yapabilirsiniz. 4. http://online.wefa.org/ sayfamızdan online bağış yapabilirsiniz. 5. +49 (0) 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak kurban bağışında bulunabilirsiniz. 6. Kredi Kartı, „Paypal“ veya „Sofortüberweisung“ sistemlerini kullanarak bağışta bulunabilirsiniz.
Yapacağınız 20 Avro bağışla yetim bir çocuğa bayramlık kıyafet hediye edebilirsiniz. SMS ile BAYRAM yazıp, 81190’a gönderdiğinizde 10 Avro ile bir yetimin bayram harçlığını karşılayabilirsiniz.
Kurban döneminde de adak, akika, şükür kurbanı için bağışta bulabilirsiniz. Bağışınızı gerçekleştirirken “adak”, “akika” ya da “şükür” kurbanı olduğunu belirtmeniz yeterli. Kurban Kampanyası döneminde gruplara göre belirlediğimiz kurban bedelleri üzerinden adak ve akika bağışlarınızı yapabilirsiniz. Kurban kampanyası dışında ise adak, akika, şükür kurban bedeli 80 Avro’dur.
Ortak kesilen kurbanlarda, hissedarlardan her birinin kurbanlarını aynı maksat için kesmiş olmaları gerekmez. Bir kısmı kurban bayramı vesilesiyle, diğer bir kısmı ise adak, akika, nafile kurban olarak niyet edebilirler. Ancak hepsinin ibadet niyetiyle katılmış olmaları gerekir.
Kurban Bayramı’ndan önce kurbanlıkları bölgedeki partner kuruluşları aracılığıyla satın alan WEFA, kesimlere bayramın ilk günü bayram namazından sonra başlayıp, bayramın üçüncü gününün ikindi namazı vaktinin sonuna kadar tüm kesimleri bitirmektedir. Dağıtıma hazır hâle getirilen etleri en muhtaç bölgelerdeki en mağdur durumda olanlara ulaştırmaktadır. Kurban yardımlarında önceliği mülteci kamplarındakiler, savaş ve doğal afet mağdurları, yetimhanelerdeki yetimler, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okul ve medreselerdeki öğrenciler ile hastanedeki ihtiyaç sahipleri alıyor.

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için TIKLAYINIZ.